Svaka fizička aktivnost uvek je korisna za dete. Čak i jednostavne vežbe ne samo da poboljšavaju zdravlje dece, već im i podižu raspoloženje. Sport doprinosi fizičkom razvoju školarca, jačajući njihove mišiće, figuru i koštani sistem. Deca koja se bave sportom obično su spretnija i fleksibilnija, što im omogućava da se lakše nose sa raznim fizičkim zadacima. Pogledajmo vrste sportova koje će pomoći detetu da uvek ostane u formi.
Kako sport utiče na organizam školarca
Svaki gimnastičar, kao i svaki sportista visokog nivoa, nekada je prošao dug put od prvih lekcija do profesionalnih nastupa. Da biste saznali kakav potencijal ima vaše dete u ovom sportu, treba obratiti pažnju na nekoliko faktora.
- Redovni treninzi jačaju mišiće i poboljšavaju izdržljivost.
- Mali sportisti imaju zdravo srce i pluća.
- Bavljenje sportom čini decu budnom, aktivnom i energičnom.
- Sport je važan za prevenciju gojaznosti i problema povezanih s njom.
- Redovne vežbe pomažu deci da se nose sa stresom i poboljšavaju raspoloženje zahvaljujući lučenju endorfina – hormona sreće. Kod školarca se formiraju zdrave navike, uče se da se pridržavaju rasporeda treninga, brinu o svom zdravlju i pravilnoj ishrani.
Koje veštine dete razvija na sportskim treninzima
- Izdržljivost i upornost.
- Tehnika izvođenja vežbi.
- Samodisciplina i samokontrola.
- Rad u timu.
- Razvijanje strateškog razmišljanja.
- Upravljanje stresom.
- Poboljšanje samopouzdanja i samopoštovanja.
Školarci vole aktivnosti, pa će se rado baviti sportom koji im se dopadne. Treninzi neće biti dosadni – mogu trčati, skakati i igrati se loptom pod nadzorom trenera u sigurnim uslovima. Sport može postati izvor radosti i zadovoljstva za decu. Pohađajući sportsku školu, dete se razvija u fizičkom, socijalnom i emocionalnom smislu. Sportski treninzi uče decu da poštuju etičke i moralne principe fer igre.
Zašto je sport potreban detetu
Sport igra fundamentalnu ulogu u razvoju deteta, imajući pozitivan uticaj na njegovo fizičko i emocionalno stanje. Na treninzima dete može pokazati svoj sportski potencijal, koji je teško u potpunosti razviti kod kuće. Pohađajući sportsku školu, dete se brže prilagođava novim uslovima i bolje usvaja tehničke veštine izabranog sporta.
Baveći se sportom samostalno ili sa prijateljima u dvorištu, dete neće savladati neophodne taktike i strategije. Da bi se u budućnosti razvijalo u profesionalnom sportu, bolje je već sada obratiti pažnju na treninge u sportskoj školi.
Od koje godine dete može da se bavi sportom
Deca mogu početi da se bave sportom od treće godine. Sportske aktivnosti u ranom uzrastu mogu doprineti fizičkom i psihološkom razvoju deteta. Za trogodišnjake se preporučuju bezbedni sportovi koji ne predstavljaju rizik za mališane. Važno je da aktivnosti budu prilagođene uzrastu i nivou razvoja deteta.
- U početnim fazama, najvažnije je da treninzi budu zanimljivi i zabavni za dete.
- Sport bi se trebao doživljavati pre svega kao igra, a ne kao stres ili obaveza.
- Potrebno je podržavati i motivisati mladog sportistu, bez prekomernog pritiska.
- Uvek treba paziti na bezbednost deteta tokom aktivnosti.
Treninzi bi trebali biti umereni kako ne bi preopteretili mališane. Redovnost je važna, ali trajanje treninga treba odgovarati uzrastu i fizičkim sposobnostima. Pre početka vežbanja, preporučuje se konsultacija sa pedijatrom kako bi se osiguralo da je dete spremno za fizičku aktivnost.
Vrste sportova za dečake i devojčice
Navodimo sportske discipline koje su odlične za dečake i devojčice:
Fudbal: Deca mogu razvijati fizičku aktivnost, koordinaciju pokreta i strateško razmišljanje kroz fudbalske treninge. Uče se timskom radu i međusobnoj podršci, primenjujući stečene veštine u utakmicama.
Košarka: Igrajući košarku, deca poboljšavaju fizičku snagu, spretnost i koordinaciju pokreta. Moraju brzo donositi odluke na terenu, što pomaže u unapređenju brzine reakcije.
Odbojka: Ovaj sport doprinosi razvoju izdržljivosti. Timski rad i međusobna saradnja na terenu dovode do pobede kako u sali, tako i u životu.
Plivanje: Plivači na treninzima jačaju mišiće, poboljšavaju koordinaciju pokreta i uče različite tehnike disanja. Pokreti u vodi poboljšavaju držanje tela i blagotvorno utiču na ceo organizam.
Gimnastika: Gimnastičari razvijaju fleksibilnost i okretnost. Vežbe pomažu deci da postanu vitka, snažna i sportski aktivna.
Atletika: Kombinacija različitih vežbi je odlična opcija za dečake i devojčice koji žele da budu u odličnoj formi.
Ples: Plesne aktivnosti ne samo da razvijaju kreativni potencijal, već i poboljšavaju fizičko zdravlje. Postoji mnogo plesnih stilova, među kojima svako dete može izabrati odgovarajući za samoizražavanje.
Karate i boks: Učeći metode samoodbrane, deca mogu ostati samouverena u svakoj situaciji. Pored borilačkih tehnika, deca uče i samodisciplinu.